Newsletter

Wow! Jak się cieszę, że to czytasz! :-) Newsletter to dla mnie BARDZO WAŻNA forma kontaktu z Tobą i nie ma tu wstępu żadna słaba treść (Polityka "zero spamu").

Chcę byśmy się tu wspólnie czuli bardzo komfortowo. Możesz się spodziewać dwóch do czterech wiadomości miesięcznie. Będę w nich informował o nowych artykułach i o ciekawych wydarzeniach na blogu.

P.S. W każdej chwili możesz łatwo wypisać się z newslettera poprzez link zawarty w każdej wysyłanej przeze mnie wiadomości.

×

Zaklejam kamerę taśmą

Dziś różne media opisują dziwactwo Marka Zuckerberga, ponieważ na udostępnionym przez niego zdjęciu ktoś zauważył w jego laptopie zaklejone taśmą kamerę i mikrofon. Jest to super ciekawy temat, i myślę że po przeczytaniu mojego wpisu zrobisz tak samo ze swoim komputerem.

BTW ja już od dłuższego czasu mam otaśmowaną kamerkę. :-) …ale zacznijmy od dowodu w postaci wpisu i zdjęcia, o którym mowa:

macbook-camera-tape-zuckerberg

Przestępstwa przyszłości

Wbrew pozorom laptopy, smartfony i wszystkie urządzenia podłączone stale do sieci są dość łatwym celem wszelkiej maści hackerów lub „hackerów”. Jeżeli myślisz, że jesteś szarą myszką i nikt nie interesuje się tobą tak jak szefem Facebooka może się zainteresować mafia czy konkurencyjne korporacje, to weź pod uwagę że…

całkiem niedawno, bodajże w USA, głośna była sprawa licealisty, który w ten sposób podglądał swoje koleżanki z klasy i upubliczniał ich zdjęcia. I nie był to super komputerowy mózg, ale napalony nastolatek, który użył łatwo dostępnych programów i wykorzystał beztroskę / zaufanie / niewiedzę swoich rówieśników.

Pełno jest przypadków wycieku zdjęć celebrytów czy ważnych informacji przechowywanych na świetnie strzeżonych serwerach banków, czy instytucji państwowych. Dlatego musisz się oswoić z myślą, że…

To dotyczy również mnie i ciebie

Kilka tygodni temu wysłuchałem genialnego podcastu, w którym Tim Ferriss rozmawia z futurystą i specjalistą do spraw cyber-przestępczości. Z całego serca polecam poświęcenie ok. 1,5 godziny na przesłuchanie tego wywiadu od deski do deski, np. ze względu na to że:

 • dowiesz się dlaczego warto zakleić kamerę i mikrofon w swoim laptopie
 • usłyszysz w jak głupi sposób laptop prezesa firmy Intel trafił w ręce Chińczyków
 • dowiesz się jak meksykańska mafia organizuje nielegalny przemyt do USA z pomocą dronów
 • usłyszysz jak z pomocą telefonu i Google gangsterzy sprawdzają na lotniskach imiona i nazwiska z kartek trzymanych przez kierowców czekających na przylatujących gości
 • dowiesz się o przestępstwach przyszłości wykorzystujących twoje DNA

Puenta jest taka, że żyjemy w niesamowicie ciekawych czasach, a będzie jeszcze ciekawiej. Ilość inteligentnych urządzeń będzie zwiększać się w niesamowity sposób i nie ma od tego ucieczki. Nie ma znaczenia czy musisz chronić swoją prywatność lub wrażliwe informacje przed chińskim wywiadem, czy dziećmi sąsiadów – pamiętaj o tym, że to może się zdarzyć, i że czasem najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze.

A teraz marsz po taśmę i nożyczki! :D

…i jeszcze raz zachęcam do wysłania podcastu, który znajdziesz pod tym linkiem lub iTunes pod szyldem „Tim Ferriss Show

Dzięki newsletterowi nie przegapisz nowych wpisów   ➜   Szczegóły

 • gorzej jak człowiek pracuje używając owej kamerki

 • Paweł Paszta

  no przeczytałem i gdzie jest odpowiedź na „po przeczytaniu mojego wpisu zrobisz tak samo ze swoim komputerem” ??? – no trochę 3 po 3 takie lanie literek na ekran…. słabo słabo słabo….

  • Paweł jeżeli oczekiwałeś detali technicznych rodem z niebezpiecznik.pl to to nie jest takie miejsce :p

   • Paweł Paszta

    no w zasadzie, jeśli bym oczekiwał linka do podcasta to zawsze jest wykop :-)